Cyklus Potkej Zlín pokračuje v tomto roce šesti procházkami. Budeme se věnovat několika novým tématům a opětovně okruhům, které má podle nás smysl opakovat a prohlubovat. Procházky jsou součástí doprovodného programu Zlínského architektonického manuálu, projektu, který právě připravujeme. Některé z tras budou časem rozvinuty v připravované databázy.

Každá z akcí má samostatnou událost na našich facebookových stránkách. Čas, místo setkání a jména průvodců budou postupně doplňovány.

 

Neděle 21. dubna – Potkej Zlín: Zlín sportovní!

Téma sportu bylo pro baťovský Zlín zásadní. Prostřednictvím sportu měl mladý muž či žena posílit soutěživost, bojového ducha a hlavně smysl pro týmovou hru. Cvičiště, hřiště, bazény a jiná sportovní zařízení byli součástí dělnických čtvrtích, koupaliště se nacházelo hned vedle továrního areálu. Procházka po starších i novějších sportovních areálech povede od Městských lázní až k Zimnímu stadionu Luďka Čajky.

Sraz: vchod do Městských lázní, 14.00

Provádí: Lucie Šmardová, Karolína Juřicová

 

Neděle 19. května, 14.00 – Potkej Zlín: Kudlov, moravský Hollywood

Městská část Kudlov se nachází 2,5 km od centra Zlína. Leží v kopcovité oblasti, která dříve byla jen malou osadou. V roce 1935 zde byly vybudovány Filmové ateliéry Baťa a díky tomu i malá obytná kolonie pro zaměstnance studia. Ulice jako Filmová, Hackenschmiedova, H. Týrlové a další připomínají tuto slavnou minulost. Procházka po areálu filmových ateliérů i Kudlově bude zakončena u kapličky sv. Václava od Františka Lydie Gahury.

Provádí: Lucie Šmardová, Karolína Juřicová

Sraz: parkoviště před filmovými ateliéry

 

Neděle 23. června, 14.00 – Potkej Zlín: Den pracujícího

Procházka ukáže místa, které studenti a studentky Baťovi školy práce každodenně navštěvovali, kde cvičili, pracovali, učili se, kam mohli v nabitém programu na krátkou vycházku. Vedle architektury základních budov baťovského Zlína (internáty, tovární areál, obchodní dům atd.) se seznámíme i se studijním řádem a denním režimem, který mladí muži a mladé ženy museli dodržovat.

Provádí: David Valůšek

Sraz: Infopoint baťovského bydlení, 14.00

 

Neděle 14. července, 14.00 – Potkej Zlín: Baťovské bydlení II

Čtvrtá procházka ukáže baťovské bydlení a jejich proměny, představí vývoj k standardizovanému dělnickému bydlení. Kromě rodinných domků bude k vidění hromadné bydlení určené pro studenty/ky Baťovi školy práce a svobodné. Prohlídku doplní výsledky soutěže na typické domky z roku 1935 a zároveň příklady některých vil a atypického bydlení, které sloužily spíše jako vzory a zdroj inspirace. Vedle architektonického popisu se tématem stane také systém vzdělávání a ubytování firmy Baťa.

Provádí: Lucie Šmardová

Sraz: Infopoint baťovského bydlení, Nad Ovčírnou II/1295, 14.00 

Neděle 1. září, 14.00 – Potkej Zlín: Od cihly k panelu II

Minulý rok jsme připravili první verzi procházky Od cihly k panelu, která představila postupný stavební vývoj, který vedl k prvnímu paneláku typu G40. Letos ji v rozpracované podobě doplňujeme o zajímavé a nepříliš známé experimenty, které panelová výstavba v průběhu padesátých let prošla.

Provádí: Lucie Šmardová, Karolína Juřicová

 

Neděle 10. listopadu, 14.00 – Potkej Zlín: Současná architektura

Zlín se proslavil zejména svou baťovskou architekturou. I v pobaťovské éře však najdeme mnoho výjimečných staveb, které stojí za povšimnutí. Tématem poslední procházky v letošním roce se stanou objekty nedávno postavené či revitalizované.

 Provádí: Karolína Juřicová, Svatopluk Sládeček

Zavřít Potkej Zlín 2019


^

spolek aArchitektura
nad ovčírnou II. 1295, 76001 Zlín
Czech Republic© spolek aArchitektura 2007 - 2024