aArchitektura uvádí: VALLO SADOVSKY ARCHITECTS

Po minulé prezentaci ateliéru gutgut Vám přivážíme další slovenský tým Vallo Sadovsky Architects, ateliér, který se do povědomí dostal zejména autorstvím iniciativy “Městské zásahy”. V jejich portfoliu se potkávají všechny discipíny architektonické praxe, od urbanistických návrhů, přes bytové domy, soubory rodiných domků, rekonstrukce, interiéry až po design nábytku a výstavnictví. Vše propojuje zájem o uživatele, prostor, achitektonicky soudobý výraz a jasně definovaný koncept. 
Přesvědčení, že kvalitní architektura dokáže zlepšit život obyvatelům města, pomoci k větší integracii a k následnému spojení různých skupin obyvatel má za následek výraznou snahu ateliéru o “architektonický aktivismus” a nalézání si vlastních zadání v době krize a momentální nespokojenosti. Ateliér založený v roce 2004 v Bratislavě tvoří Matúš Vallo a Oliver Sadovský, oba absolventi Fakulty architektury STU se zahraniční zkušeností z Velké Británie a Holandska.

“Městské zásahy”, živý projekt, který se premierově uskutečnil v Bratislavě v roce 2008 se stal úspěšným formátem pro další města. V Čechách proběhly se do projektu zapojil Adam Gebrian a Jana Kostelecká a v současné době probíhá příprava Městských zásahů v Jablonci nad Nisou. Prostřednictvím této iniciativy vzniká prostor pro vytvoření dialogu mezi architekty, veřejností a úředníky. S přesvědčením, že i malé změny mohou přinést velký efekt achitekti hledají a řeší problematická místa, nabízejí jednoduchá, elegantní řešení a snaží se ukázat možnosti navrácení života do míst, kde jej vývoj města časem vytlačil. Koncepčně tak vznikají návrhy pro řešení dopravních problémů nebo úpravy stávající situace ve veřejném prostoru. Cílem odborné iniciativy architektů je představit občanům a představitelům města jak by se s prostory dalo lépe zacházet a měl by směřovat k realizaci alespoň některých studií.

K úspěšným projektům ateliéru Vallo Sadovsky Architects patří projekt BA_LIK. Výstavní pavilon a podium umístěný od roku 2009 na Františkánském náměstí v Bratislavě je jedním z projektů navržených v rámci iniciativy Městské zásahy. Mezi oceněné návrhy patří také soutěžní projekty na Polyfunkční budovy Konventná v Bratislavě (2011) nebo městský dům v Dobříši (2008).

Přednáška se uskuteční v kavárně Blok 12, 18. října 2012 v 19.h
aArchitektura Vás srdečně zve!

Zavřít AA UVÁDÍ_VALLO SADOVSKY


^

spolek aArchitektura
nad ovčírnou II. 1295, 76001 Zlín
Czech Republic© spolek aArchitektura 2007 - 2024